لوله آلومینیوم

لوله آلومینیومی کاربردهای بی شماری در صنایع مختلف دارد بنابراین لوله های آلومینیوم از آلیاژهای مختلف ساخته می شود و فلز سبک و مقاوم در برابر خوردگی است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله‌ آلومینیومی به دلیل ویژگی‌های خاص مانند قابلیت انعطاف پذیری بالا و هدایت حرارت و الکتریسیته، بسیار محبوب هستند.

این لوله‌ها از طریق فرآیند اکسترود الومینیوم تولید می‌شوند. همچنین قابلیت انعطاف پذیری بالا دارند که به معنای آن است که می‌توان آنها را به راحتی خم کرده و به شکل‌های مختلف تنظیم کرد. این ویژگی می‌تواند در کاربردهایی مانند سیستم‌های لوله‌کشی و پروژه‌های ساختمانی بسیار مفید باشد.

از موارد مورد اهمی سایز لوله  ، شامل قطر خارجی لوله و قطر داخلی و ضخامت دیواره لوله یا همان تیکنس است . اهمیت دیگر با درز یا بدون درز بودن لوله الومینیوم است معمولا در مکانهایی که مقاومت به زنگ زدگی بالا یا سازگاری با طبیعت و یا صنایع غذایی و یا محل هایی که وزن مورد توجه باشد مورد استفاده قرار می گیرد .

مزایای لوله آلومینیومی

همانگونه که در بالا به اختصار گفته شد لوله الومینیوم کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارد از مزایای لوله آلومینیوم ضریب هدایت بالایی داشته و هرجا نیاز به انتقال حرارتی خوبی باشد میتوان از آن استفاده کرد  از جهت دیگر لوله الومینیوم با آب واکنش نشان نمی دهد و زنگ نمی زند به همین جهت هم اب داخل آن ، متاثر از زنگ زدگی نمی شود و هم لوله طول عمر بالاتری دارد . یکی دیگر از خصوصیت های بارز این فلز سبکی آن است و این می تواند مزید بر علت باشد تا در صنایع هوایی و یا خودرو سازی کاربرد فراوانی داشته باشد .

کاربرد لوله الومینیومی

از کاربردهای لوله آلومینیومی در تجیزات پزشکی ، لوازم خانگی ، ماشین آلات مواد غذایی و هر جای دیگری که وزن و سازگاری با طبیعت مد نظر باشد مورد استفاده می گیرد . میدانیم که فلز نسبتا سبک و دارای رسانایی حرارتی و الکتریکی بوده و در برابر زنگ زدگی مقاوم است .

روش تولید لوله آلومینیومی

در تولید لوله آلومینیومی ابتدا متناسب با سایز لوله یک قالب با همان ابعاد لوله لازم است . قطر داخلی لوله و قطر خارجی و الیاژ لوله الومینیومی در طر حی قالب مورد توجه است .  سپس بیلت با همان الیاژ مورد نظر تهیه و در دما و فشار بخصوصی اکسترود می گردد . چنانچه بدون درز بودن لوله مورد توجه نباشد از قالب های معمول و در غیر این صورت از قالب های ویژه و سنبه شناور استفاده می گردد . پس از تولید لوله و انجام فرایند استرچ و برش و عملیات حرارتی لوله تولید شده متناسب با تعداد و طول مورد نیاز مشتری بسته بندی شده و ارسال می گردد .

انواع لوله آلومینیومی

انواع لوله آلومینیوم

لوله های آلومینیومی در سایز های بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد برخی سایز ها با توجه به سفارش زیادشان تقریبا روتین شده و قالب های آن در شرکت های تولیدی موجود است . لوله از سایز 4 میلیمتر تا 400 میلیمتر در ایران تولید می گردد البته شایان توجه می باشد که هر سایزی از بابت آلیاژ نیز محدودیت هایی دارد که نیاز به توضیحات مفصلی دارد  چنانچه در این خصوص نیاز به مشورت داشته باشید می توایند از همکاران ما در شرکت صاناکو مشاوره دریافت نمایید .  برخی از سایز های لوله آلومینیوم به اختصار در زیر اشاره شده است   لوله سایز 6 ، لوله سایز 8 و 10 و 12 و 20 و 22 و 25 و 30 و 40 و 50 و 60 و 80 و 100 و 120 و 150 و 180 و 200 و 250 و ……  البته سایز هایی بسیار زیاد دیگری هست که در بین این سایز های با تیکنس های مختلف قرار دارد که بصورت اختصاصی تولید می گردد .

لوله الومینیوم بدون درز

در روش اکستروژن لوله آلومینیوم یک بیلت تحت فشار و دما از داخل یک قالب اکستروژن عبور داده می شود . سوراخ داخل لوله که توسط سنبه قالب ایجاد می گردد توسط فولادی که با پایه ها به طرفین وصل گردیده است نگه داشته می شود  زمانی که مواد به این پایه ها می رسد از هم جدا شده و بعد از عبور از پایه ها مجدد بهم جوش می خورد و بعد از عبور از کنار سنبه مرکز و ماتریس اطراف خودش به شکل لوله از قالب خارج می گردد . در شکل ظاهری لوله درزی مشاهده نمی شود ولی با تجهیزات خاص و یا شرایط خاصی این درز جوش قابل روئیت است . چنانچه بخواهیم لوله را تحت فشار بالا قرار دهیم لوله ها از محل درز جوش شکافته می شود به همین منظور در جایی که لوله های با استحکام بالا و در فشار بالا مورد نیاز باشد لازم است از لوله های بدون درز استفاده نمایید .

لوله های بدون درز آلومینیوم روش تولید متفاتی داشته و با دستگاه اکستروژن با سنبه شناور تولید می گردد .

لوله آلومینیومی شیاردار

لوله آلومینیوم شیاردار

همانگونه که در بالا اشاره شد لوله آلومینیوم کاربرد متنوعی در صنایع مختلف داشته یکی از کاربرد های آن که اخیرا مورد توجه قرارگرفته است کاربرد لوله ها در پایه کابینت است که به دوشکل ساده و لوله الومینیوم شیار دار استفاده می گردد . نام دیگر  شیار دار لوله کبریتی نیز هست .

لوله های الومینیومی خالص برای فین تیوب

فین تیوب های الومینیومی توسط لوله های الومینیوم خالص با الیاژ 1060 و یا 1070 تولید می گردد . روش تولید این لوله ها دارای دقت و حساسیت ویژه ای می باشد . وجود اندکی ناخالصی سبب ایجاد مشکل در روند فین زنی لوله می شود . بنابرین ضرورت دارد خلوص و تلورانس لوله الومینیوم در سراسر طول لوله یکسان بوده تا انجام عملیات فین به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد. شرکت صاناکو تولید کننده لوله های الومینیومی خالص فین تیوب بوده و قالب سایز های مختلف این لوله ها را دارا می باشد .

لوله آلومینیومی با قطر 6

لوله‌ آلومینیوم با قطر 6 اینچ (حدود 15 سانتیمتر) می‌توانند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. این استفاده‌ها ممکن است بستگی به ویژگی‌های فنی لوله و نیازهای مشخصی داشته باشد. برخی از موارد استفاده ممکن عبارتند از:

  1. ساخت و ساز و ساختمان:آلومینیوم در ساخت و ساز به عنوان اجزای سیستم‌های مختلف مانند سیستم‌های آبیاری، گرمایش، تهویه مطبوع و غیره استفاده می‌شوند.
  2. صنعت الکترونیک: در تولید برخی از قطعات الکترونیکی و مدارهای الکتریکی، لوله‌ به عنوان کلاژها یا کلاهک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  3. صنعت خودروسازی: لوله‌ آلومینیوم در صنعت خودرو سازی در برخی از قسمت‌های سیستم‌های خنک کننده و سیستم‌های انتقال نیروی خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  4. ساخت اثاثیه منزل و تجهیزات داخلی: در ساخت میزها، صندلی‌ها و تجهیزات داخلی دیگر، لوله‌های آلومینیوم ممکن است به عنوان یکی از جزء‌های سازنده استفاده شوند.
  5. سیستم‌های آبیاری و گرمایش فضای باز: در برخی از سیستم‌های آبیاری یا گرمایش فضای باز، لوله‌های آلومینیوم به عنوان یک راهکار سبک و مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، باید توجه داشت که استفاده از فلز آلومینیوم ممکن است بسته به شرایط محیطی مانند دما، فشار و مواد شیمیایی مختلف متغیر باشد.

لوله آلومینیوم قطر 8

لوله آلومینیم با قطر 8

لوله‌ آلومینیوم با قطر 8 اینچ (حدود 20 سانتیمتر) به دلیل اندازه بزرگترشان، در کاربردهای متنوع و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای ممکن عبارتند از:

1. صنعت ساخت و ساز: لوله‌ آلومینیوم با قطر 8 اینچ در سیستم‌های لوله‌کشی بزرگتر مانند سیستم‌های تهویه مطبوع، انتقال آب، گرمایش مرکزی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2. پالایشگاه‌ها و صنایع نفت و گاز: در صنایع نفت و گاز، با اندازه بزرگ ممکن است برای انتقال مواد و فرآورده‌های نفتی استفاده شوند.

3. صنعت خودروسازی: در برخی از قسمت‌های خنک کننده و سیستم‌های انتقال نیروی خودروها، لوله‌های با قطر بزرگ استفاده می‌شوند.

4. صنایع فلزی و ساخت ماشین‌آلات: لوله‌های آلومینیوم در ساخت ماشین‌آلات و قطعات فلزی به عنوان اجزای سازنده استفاده می‌شوند.

5. ساخت و تولید ادوات و تجهیزات صنعتی: در تولید ادوات و تجهیزات صنعتی،  به عنوان اجزای انتقال و اتصال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

6. ساخت سازه‌های فضای باز: در برخی از سازه‌های فضای باز مانند سایبان‌ها، پل‌ها و سازه‌های پشتیبانی از استادیوم‌ها از لوله آلومینیوم با قطر بزرگ استفاده می‌شود.

هر استفاده‌ای از فلز آلومینیوم باید با شرایط محیطی مورد نظر و استانداردهای مشخص هر صنعت تطابق داشته باشد.

لوله آلومینیوم قطر 10

لوله‌ آلومینیوم با قطر 10 اینچ (حدود 25 سانتیمتر) به دلیل ابعاد بزرگترشان، در کاربردهایی که نیاز به انتقال حجم زیادی از مایعات یا گازها دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای ممکن عبارتند از:

1. صنایع نفت و گاز: در این صنعت، لوله‌ آلومینیوم با قطر 10 اینچ ممکن است برای انتقال نفت خام، گازها و فرآورده‌های پالایشگاهی به کار رود.

2. سیستم‌های تهویه مطبوع و گرمایش مرکزی: در ساختمان‌ها و اماکن بزرگ، از لوله‌ آلومینیوم با قطر 10 اینچ در سیستم‌های تهویه مطبوع و گرمایش مرکزی برای انتقال هوا یا آب گرم بهره می‌برند.

3. صنایع شیمیایی: برای انتقال مواد شیمیایی در صنایع شیمیایی و فرآیندهای صنعتی، از لوله‌ آلومینیوم با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود.

4. سیستم‌های آبیاری بزرگ: در کشاورزی یا مناطقی که نیاز به آبیاری گسترده دارند، از لوله‌ آلومینیوم با قطر 10 برای انتقال آب به مسافت‌های بزرگ استفاده می‌شود.

5. ساخت و سازهای فضای باز بزرگ: در برخی از سازه‌های بزرگ و فضای باز مانند سازه‌های پل، سد، تونل و غیره از لوله‌های با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود.

6. صنایع خودروسازی: در برخی از سیستم‌های خنک کننده یا انتقال سوخت و روغن در خودروها از لوله‌های با قطر بزرگ استفاده می‌شود.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که هر استفاده از لوله‌ آلومینیوم قطر 10 با استانداردها و مقررات مشخص هر صنعت همخوانی داشته باشد و به شرایط محیطی مورد استفاده تطابق داشته باشد.

لوله الومینیوم گازی و لوله الومینیوم نازک و یا لوله الومینیوم یخچال

معمولاً این لوله ها در سایز هایی بسیار نزدیک بهم هم هستند و توسط یک شرکت تولید می گردد . لوله های سایز پایین و نازک تولیدشان دارای پیچیدگی هایی خاصی بوده و کمتر شرکتی توان تولید این نوع لوله ها را دارد . بیشترین کاربرد این لوله ها همانطور که در عنوان این مطلب امده است در لوازم خانگی و یا سیستم خنک کننده خودرو می باشد . لوله الومینیوم گازی و یا لوله الومینیوم یخچالی معمولا به دو روش شاخه ای و یا کلاف تولید میگردد .

مشخصات فنی لوله الومینیوم

مشخصات فنی لوله از دو موضوع قابل بررسی هست موضوع اول آلیاژ لوله آلومینیوم که نقش بسزایی در خواص لوله دارد و فرایند تولید و عملیات حرارتی بسیار موثر در خواص فیزیکی لوله است. هر لوله متناسب با کاربری که دارد از نوع خاصی از الیاژ الومینیوم استفاده می گردد

الیاژ های لوله الومینیوم

لوله الومینیوم 6061 و لوله الومینیوم 6063 و لوله الومینیوم خالص برای فین تیوب و لوله های 3003 پرکاربرد ترین الیاژ های لوله الومینیوم هستند . البته الیاژ های 6082 و 6010 و 1350 و 1200 و ..   به طور محدودتری کاربرد دارند. بیشتر باس بار های الومینیوم که به شکل لوله هستند نیز از آلیاژ های خاصی تولید می گردند که علاوه بر رسانایی خوب استحکام خوبی هم داشته باشد .

قیمت لوله آلومینیومی

برخی از سایز ها و آلیاژهای عمومی تولید تجاری داشته و میتوان با قیمت مناسبی از تولید کنندگان خرید نمود ولی چنانچه سایز و یا آلیاژ خاصی مد نظر باشد. نیازمند ساخت قالب و آلیاژ سازی ویژه بوده و این هزینه تولید را برای تولید کننده افزایش داده و ممکن است قیمت لوله را تا دو برابر هم نسبت به حالت عمومی آن تغییر دهد. یکی دیگر از موارد مورد اهمیت در قیمت لوله الومینیوم حجم سفارش است. از انجایی که برخی از هزینه های تولید به مقدار سفارش تقسیم می گردد با افزایش وزنی مقدار سفارش هزینه های تولید به ازای هرکیلو کاهش می یابد

فروش لوله الومینیوم

لوله الومینیومی در مقدار کم در حد چند متر بصرفه است که از مغازه هایی که در سطح هر شهر اقدام به فروش این محصولات می کنند خرید گردد ولی چنانچه سایز خاص و یا الیاژ خاصی مد نطر شما باشد ممکن است نتوانید سایز و یا الیاژ مورد نظر خود را پیدا کنید و لازم است به شرکت تولید کننده لوله الومینیوم سفارش تولید دهید  البته این موضوع میتواند سب تحمیل هزینه بالاتری به شما گردد . و همچنین اگر مقدار زیادی لوله الومینیوم نیاز داشته باشید چنانچه به طور مستقیم از کارخانه تولید کننده تهیه نمایید  قیمت شما به مراتب ارزانتر خواهد بود

تولید کننده لوله آلومینیومی در ایران

لوله الومینیوم

 کارخانه تولید لوله آلومینیوم صاناکو در قطر 8 10 12 و … سفارشات محدودی رو انجام می دهد. این کارخانه با داشتن تجهیزات مدرن و کارکنان مجرب، توانسته است با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان در بازار شناخته شود.

کارخانه اکسترود الومینیوم صاناکو ، از بهترین مواد اولیه و تکنولوژی‌های روز دنیا برای تولید استفاده می‌شود. با توجه به اینکه این فلز از خاصیت سبکی و مقاومت بالا برخوردار است، این کارخانه توانسته است محصولات با کیفیتی را تولید کند که مورد استفاده در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، هوافضا، ساختمانی و … قرار می‌گیرد.

با توجه به نیاز روزافزون بازار به محصولات با کیفیت و قیمت مناسب، این کارخانه تلاش کرده است تا با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا، تولیدات خود را افزایش دهد و با ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، نام خود را در بازار به شکل قابل توجهی ارتقا دهد.

با توجه به اینکه این کارخانه به دنبال ارائه محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب است، قیمت های مناسبی برای محصولات خود در نظر گرفته است. همچنین با داشتن تیمی از کارشناسان فنی و پشتیبانی مشتریان، این کارخانه توانسته است به بهترین شکل ممکن به نیازهای مشتریان خود پاسخ دهد.

در کل، این کارخانه با داشتن تجهیزات مدرن، تکنولوژی‌های روز دنیا، کارکنان مجرب و تلاش برای ارائه محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان لوله الومینیوم در بازار به شناخته شده است. این کارخانه با ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، تلاش می‌کند تا نام خود را در بازار به شکل قابل توجهی ارتقا دهد.

سوالات متداول

ما یک تولید کننده هستیم.

 بله، ما می توانیم محصولات را با توجه به نیاز شما سفارشی کنیم.

ما میتوانیم محصولات را با توجه به درخواست شما بسته بندی و ارسال کنیم.

 این بستگی به مقدار مورد نیاز شما دارد، معمولاً 1-9 روز.

کیفیت یک اولویت است. ما همیشه به کنترل کیفیت از همان ابتدا تا پایان تولید اهمیت زیادی می دهیم. هر محصول قبل از بسته بندی برای حمل و نقل به طور کامل مونتاژ شده و با دقت آزمایش می شود.