سفارش و ساخت شینه و باسبار آلومینیومی

باسبار آلومینیوم (busbars) یا شینه آلومینیومی یک هادی فلزی است که به عنوان هاب مرکزی برای اتصالات الکتریکی متعدد عمل می کند. این می تواند جامد، توخالی یا منعطف باشد و در اشکال مختلفی وجود دارد.این اشکال از طریق اکستروژن آلومینیوم تولید می شود در این وبلاگ انواع باسبار و نقش آنها در برنامه های مربوطه را خواهیم فهمید.

شینه ها نوارهای مسطحی بودند که سازندگان تابلو برق می خریدند و در تابلوهای برق فشار ضعیف نصب می کردند. اکنون شینه های آلومینیومی با نمای افقی داریم که به صورت عمودی با طیف وسیع تری از درجه بندی جریان به هم متصل می شوند. در اصل، این یک اتصال الکتریکی است که در آن تمام جریان های الکتریکی ورودی و خروجی همگرا می شوند. این بدان معنی است که یک شینه برق را در یک مکان جمع آوری می کند.

تعداد اتصالات ورودی و خروجی را می توان بر اساس نیاز برق تنظیم کرد و همیشه ظرفیت حمل فعلی شین را در نظر گرفت. شین ها اجزای جدایی ناپذیر پست ها هستند که در سیستم های ولتاژ پایین (تا 400 ولت)، ولتاژ متوسط ​​(حدود 11 کیلو ولت) و ولتاژ بالا (تا 765 کیلو ولت و بالاتر) استفاده می شوند.

یکی از دلایلی که باسبار جایگزین توزیع برق با سیم سخت در صنعت شده است، افزایش آلومینیوم است و به دلیل قیمت پایین آن در مقایسه با مس است. همچنین تا 70 درصد سبک تر از فلز قرمز است. یک اپراتور می تواند شینه های ساخته شده از آلومینیوم را به سرعت و به راحتی نصب کند زیرا بسیار سبک هستند. و با پروفیل های سفارشی خود، آنها را به طور ایمن در موقعیت قرار می دهند.

مزایای باس بار در تابلو برق

شینه های پروفیل توخالی و اکسترود شده دارای سطح بزرگ تری نسبت به مقاطع مستطیلی استاندارد هستند. این باعث تبادل حرارت بیشتر و اتلاف حرارتی کارآمدتر می شود. در یک محوطه تنگ، این یک مزیت قدرتمند است. در واقع می‌توانید شینه‌های خود را برای افزایش همرفت طبیعی اکسترود کنید – یکی از سه روشی که گرما را می‌توان دفع کرد. به عنوان مثال، یک شینه بلند و نازک با باله های اضافی، ترکیب و جریان گرما و هوا را بهبود می بخشد.

شینه های آلومینیومی امروزی با توخالی ها و برآمدگی ها و سطوح یونیزه شده، اتلاف گرما را بهینه کرده و مقاومت را کاهش می دهند.

برخی می گویند آلومینیوم به طور قابل توجهی کمتر از مس رسانا است. اما آیا اینطور است؟ در واقع  شینه های آلومینیومی 50 درصد رسانایی بیشتری نسبت به مس دارند. شما با استفاده از باسبار آلومینیومی رسانایی در هر جرم را دو برابر می کنید. مردم همچنین می گویند که “شینه های آلومینیومی نمی توانند فشار الکترومکانیکی را تحمل کنند.” اما آیا آنها می دانند که استحکام کششی یک شینه آلومینیومی می تواند جریان های 4000A را تحمل کند؟ یا اینکه آلیاژهای آلومینیومی با استحکام بالا دارای مقاومت مکانیکی تا 530 تن بر میلی‌متر مربع هستند؟ این برای تحمل فشار و درد ناشی از انبساط حرارتی کافی است.

کاربرد باسبار الومینیوم

باسبار ها یک جزء حیاتی در طیف وسیعی از سیستم‌های الکتریکی، از سیستم‌های قدرت کوچک گرفته تا پست‌های بزرگ و سیستم‌های تولید برق هستند. در اینجا برخی از مناطق کلیدی که در آن باسبارها به طور گسترده استفاده می شوند آورده شده است:

1) نیروگاه ها: در نیروگاه ها از شینه ها برای توزیع توان تولید شده به ترانسفورماتورها استفاده می شود که سپس برق را به شبکه منتقل می کند. آنها برای مدیریت جریان برق و اطمینان از توزیع کارآمد برق ضروری هستند.

2) پست ها : پست ها نقاط واسطه ای در شبکه برق هستند که در آنها سطوح ولتاژ از بالا به پایین یا بالعکس تبدیل می شود. شینه ها در پست ها به توزیع برق به فیدرهای مختلف کمک می کنند. آنها همچنین با اجازه دادن به بخش های معیوب بدون ایجاد اختلال در کل سیستم، نقش مهمی در مدیریت خطا ایفا می کنند.

3) مراکز داده : در مراکز داده، از باسبارها برای توزیع برق به سرورهای مختلف و سایر تجهیزات استفاده می شود. آنها یک راه حل منعطف و کارآمد برای مدیریت نیازهای بالای برق این تاسیسات ارائه می دهند.

4) بیمارستان ها: بیمارستان ها نیازهای انرژی حیاتی دارند و هر گونه اختلال می تواند عواقب جدی داشته باشد. باسبارها در بیمارستان ها توزیع قابل اعتماد و کارآمد برق را در تمام مناطق، از جمله مناطق حیاتی مانند اتاق های عمل و بخش های مراقبت های ویژه تضمین می کنند.

5) مؤسسات: مؤسسات آموزشی، ساختمان‌های اداری و سایر تأسیسات بزرگ از شین‌ها برای توزیع کارآمد برق در سراسر محل استفاده می‌کنند. آنها به مدیریت انرژی مورد نیاز بخش های مختلف، از کلاس های درس و دفاتر تا کافه تریا و آزمایشگاه ها کمک می کنند.

6) آپارتمان ها: در ساختمان های مسکونی از شینه ها در تابلوی توزیع اصلی برای توزیع برق به تک تک آپارتمان ها یا بخش های ساختمان استفاده می شود. آنها به مدیریت بار قدرت و تضمین ایمنی با اجازه دادن به بخش های معیوب کمک می کنند.

7) مترو و راه‌آهن: در سیستم‌های حمل‌ونقل مانند مترو و راه‌آهن، از باس‌بارها در پست‌های برق برای توزیع برق به ریل‌ها و قطارها استفاده می‌شود. آنها برای عملکرد روان این سیستم های حمل و نقل بسیار مهم هستند.

در اصل، شین‌ها در هر جایی که نیاز به توزیع برق کارآمد، قابل اعتماد و انعطاف‌پذیر باشد استفاده می‌شوند. آنها به مدیریت بارهای برق، اطمینان از ایمنی و کاهش هزینه ها با جایگزینی چند هادی با یک شینه کمک می کنند. انتخاب بین شینه های مسی و آلومینیومی به نیازهای خاص از جمله رتبه بندی الکتریکی، هزینه، وزن و ملاحظات زیست محیطی بستگی دارد.

انواع باسبار

انواع باسبار

شینه ها به اشکال مختلفی از جمله مستطیلی، مقطعی و گرد وجود دارند. دو ماده اولیه مورد استفاده در ساخت آنها مس و آلومینیوم هستند. تصمیم گیری بین این 2 نوع باسبار به عوامل مختلفی بستگی دارد، بیایید آنها را بررسی کنیم.

شینه ها که هادی های فلزی هستند که به عنوان هاب مرکزی برای اتصالات الکتریکی متعدد عمل می کنند، می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. با این حال، دو ماده متداول مس و آلومینیوم هستند. هر دو مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند و انتخاب بین این دو اغلب به نیازهای خاص پروژه شما بستگی دارد.

باسبار مسی

مس یک فلز بسیار رسانا است و پس از نقره در رتبه دوم قرار دارد و بنابراین استاندارد بین المللی برای رسانایی در نظر گرفته می شود. قرن هاست که در کاربردهایی که شکل پذیری و رسانایی بسیار مهم هستند استفاده می شود. مس دارای استحکام کششی بالا و خاصیت انبساط حرارتی و رسانایی عالی است. همچنین در برابر خوردگی ناشی از اکثر مواد شیمیایی آلی مقاوم است. با این حال، مس سنگین‌تر و گران‌تر از آلومینیوم است.

باسبار آلومینیومی

استحکام و رسانایی آلومینیوم بسته به عوامل آلیاژی مورد استفاده متفاوت است. این می تواند از بسیار نرم تا داشتن استحکام فولادی ملایم متغیر باشد. رسانایی آلومینیوم خالص تقریباً 62 درصد رسانایی مس است. آلومینیوم بسیار سبک تر از مس است، تا 70٪ سبک تر است، که می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه ها در زمینه های مختلف، از جمله حمل و نقل و نصب شود. با این حال، آلومینیوم برای رسانایی به مساحت بیشتری نسبت به مس نیاز دارد، به این معنی که اجزای آلومینیومی بزرگتر هستند.

مقایسه باسبار مسی با آلومینیومی

وقتی صحبت از رتبه‌بندی الکتریکی به میان می‌آید، مس از نظر اتلاف توان، افت ولتاژ، مقاومت الکتریکی و ampacity از آلومینیوم بهتر عمل می‌کند. با این حال، اگر مقایسه بر اساس وزن باشد، آلومینیوم کارآمدتر است. از نظر هزینه، مس به طور قابل توجهی گرانتر از آلومینیوم است. با این حال، قیمت هر دو ماده تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل سیاسی، اقتصادی و تقاضای مصرف کننده است که منجر به نوسان قیمت می شود.

از منظر زیست محیطی، هم مس و هم آلومینیوم فلزات قابل بازیافت هستند. با این حال، آلومینیوم بیشترین بازیافت را دارد و تقریباً 75 درصد از کل آلومینیوم تولید شده هنوز در حال استفاده است. فرآیند بازیافت آلومینیوم همچنین در مقایسه با مس از انرژی کمتری استفاده می‌کند که مسلماً آن را از نظر زیست‌محیطی پایدارتر می‌کند.

از نظر کانکتورها، اگر انتخاب می کنید از آلومینیوم استفاده کنید، کانکتورها باید برای آلومینیوم درجه بندی شوند. مواردی که برای آلومینیوم رتبه بندی می شوند اغلب می توانند با مس استفاده شوند، اما همیشه برعکس این موضوع صادق نیست.

در نتیجه، انتخاب بین شینه‌های مسی و آلومینیومی به عوامل مختلفی از جمله رتبه‌بندی الکتریکی، هزینه، پایداری محیطی و سازگاری کانکتور بستگی دارد. درک این عوامل می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه برای برنامه باسبار بعدی خود کمک کند.

کلام آخر

در کارخانه صاناکو طیف گسترده ای از آلومینیوم را در اشکال و اندازه های مختلف از جمله میله های مستطیلی، گرد و مسطح ارائه می دهیم. شین های آلومینیومی راه حلی محبوب و مقرون به صرفه برای توزیع و انتقال توان الکتریکی در کاربردهای مختلف صنعتی و تجاری از جمله سیستم های توزیع برق، تابلوهای برق و تابلو برق هستند.در کنار محصولات استاندارد، راه‌حل‌های سفارشی برای کاربردهای اختصاصی در محدوده تولید ما اغلب در زمان‌های کوتاه ارائه می‌شوند.

گرید الکتریکی آلومینیومی با خلوص بالا یک انتخاب محبوب برای طیف گسترده ای از کاربردهای الکتریکی است. این رسانایی حرارتی عالی دارد که در کاربردهایی که اتلاف گرما نگران کننده است مهم است. گرید الکتریکی آلومینیوم به طور معمول در خطوط انتقال نیرو، سیم کشی برق و تجهیزات الکتریکی مانند موتورها و ژنراتورها و سایر کاربردها استفاده می شود.